Solární novinky

Další úder: Stát chystá nový bič na solární elektrárny

Praha – Stát připravuje další opatření, kterým chce dostat pod kontrolu solární dotace přiznané investorům v dobách solárního boomu před třemi lety. K zákonu o obnovitelných zdrojích přibude další, v pořadí už druhá novela, která má zcela vyloučit riziko nepřiměřených zisků pro majitele zelených elektráren. Uvedl to deník Insider.

title=

Do zákona bude zaveden kontrolní mechanismus. U velkých elektráren, kde objem veřejné podpory překračuje částku 200.000 eur za tři roky, budeme vždy po určité době zkoumat, zda příjemci podpory nedosahují nepřiměřeného zisku, což by mělo nepříznivý účinek na trh, řekl deníku náměstek ministra průmyslu Pavel Šolc.

Chystaný nově zavedený kontrolní mechanismus má ošetřit případy, kdy i přes solární daň je zisk elektrárny příliš vysoký a návratnost bude rychlejší než dvacetiletá. Pokud se při kontrolách ukáže, že se investice splatí dřív než za dvacet let, bude podpora pro daný zdroj také dříve zastavena, cituje Insider Šolce.

Opatření by se podle deníku nemělo dotknout malých instalací, zato ty velké se budou posuzovat každá individuálně. Pokud se ukáže, že je podpora naddimenzovaná, bude se dodatečně krátit.

Majitelé elektráren dostávají podporu v podobě zvýhodněné výkupní ceny, kterou zčásti hradí spotřebitelé ve speciálním poplatku, zčásti ji dorovnává státní rozpočet. Jen letos se celková výše podpory pro obnovitelné zdroje v Česku šplhá ke 44 miliardám korun, podstatnou část inkasují právě solární elektrárny.


Portál www.solarninovinky.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Datum: 12.11.2013 | Rubrika: Solární novinky

Zdroj: Solární novinky