Rubrika

Rubrika „Solární novinky”

6.9.2015

Solární novinkyPo zavedení net-meteringu se očekává velký boom střešních elektráren na Filipinách

Dne 1. září 2013 zveřejnil Filipínský úřad pro energetickou regulaci (ERC) rozhodnutí o zavedení Net-Meteringu jako nového nástroje pro podporu solární energetiky v zemi. Net-metering umožní všem koncovým odběratelům na Filipinách, kteří disponují síťovým připojením u příslušného distributora, dodávat elektřinu z vlastní fotovoltaické elektrárny do sítě za předem stanovenou cenu. 

Celý systém na Filipínách bude fungovat tak, že solární energie

3.9.2015

Solární novinkySolární sledovač ICST-70 zlepšuje výkon fotovoltaických panelů

Společnost Indra završila vývoj vyspělého zařízení ICST-70 pro sledování pohybu Slunce, které je určeno pro vysoce koncentrační fotovoltaické panely (HPCV).…

Místem vývoje se stalo Středisko logistické podpory pro obnovitelné energie (CENSOLOR) Indry, instalované v průmyslové zóně San Román de Bembibre (León). Projekt zahájený v roce 2010 spolufinancoval Evropský fond regionálního rozvoje, FEDER, a vláda autonomního společenství Kastilie-León. Nové sledovače jsou

31.8.2015

Solární novinkyMinisterstvo ŽP chystá novelu zákona o odpadech. Budou se měnit podmínky pro recyklaci panelů?

Stávající ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský ve svém dopisu recyklačnímu systému REsolar s.r.o. oznámil, že jeho ministerstvo chystá novelu zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, která upravuje i regulaci recyklace solárních panelů.

Ministr Podivínský tak reagoval na výzvu REsolar, aby odstranil nedostatky ve vyhlášce č. 178/2013 Sb.…, kterou se mění vyhláška č. 352/2005 Sb., o nakládání s elektrozařízeními

28.8.2015

Solární novinkyLetošní zima má neblahý vliv na výrobu solární energie

Letošní zima bude pravděpodobně nejchladnější za poslední desetiletí. Například průměrná teplota letošního března vychází okolo dvou stupňů Celsia. Za posledních 10 let půjde o nejmrazivější začátek jara.

Zejména majitelům fotovoltaických elektráren dělá letošní nečekaně dlouhá zima starosti. Oproti stejnému období let 2012 a 2013 je totiž výroby ze solárních elektráren velmi podprůměrná.
Nicméně, zkušení majitelé fotovoltaických elektráren jsou smíření se

25.8.2015

Solární novinkyJak investovat do fotovoltaiky na Ukrajině?

Společnosti B.I.D. services, s.r.o. organizuje seminář na téma Fotovoltaika na Ukrajině – příležitosti a rizika, který se uskuteční 29.5.2013 v hotelu Novotel v Praze. Na semináři vystoupí odborníci na fotovoltaiku z Ukrajiny i ČR. 

Po utlumení podpory fotovoltaiky v ČR i v Evropě začínají investoři i dodavatelé technologií hledat nové trhy, kam investovat či kde uplatnit své výrobky. Momentálně se

22.8.2015

Solární novinkyPremiér Nečas: Majitelé malých FVE se nemusí obávat

Majitelé malých solárních elektráren se však podle premiéra Nečase nemusí cítit ohroženi v souvislosti s plány MPO na další omezení pro velké solární elektrárny, které ministerstvo navrhuje v rámci novely zákona o POZE.

Nečas je přesvědčen, že malé instalace, kterých je většina z celkového počtu téměř 25 tisíc solárních elektráren jsou poctivé podnikatelské projekty. Chceme se vrátit k původní myšlence …

13.8.2015

Solární novinkyMinistr Kuba: Solárbaroni ať jsou klidně ostrakizovaní?

Ministr průmyslu Martin Kuba z ODS se v nedávném rozhovoru pro Lidové noviny (LN) znovu ostře opřel do fotovoltaiky.  Kuba potvrdil, že sněmovna bude brzy schvalovat novelu zákona o podporovaných zdrojích energie,  ktera přinutí solárníky rozkrýt své majetkové pozadí.

Každopádně to vítám. My jsme to zamýšleli napsat do novely zákona o obnovitelných zdrojích, ale ta nevznikne hned. Tak proč aspoň …

10.8.2015

Solární novinkyKuba (MPO): Zisky solárních elektráren ohrožují ekonomiku?

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) pracuje na přípravě nového zákona, který má omezit státní podporu solárních elektráren elektráren z 20 let na 10. Tento záměr se nelíbí nejen provozovatelům solárních elektráren, ale ani bankám, které se bojí o své investice. Včera to oznámila České televize (ČT) ve své reportáži.

Ministr průmyslu Kuba opět tvrdě kritizoval solární elektrárny. To aby tady …

7.8.2015

Solární novinkyVitásková (ERÚ): Další solární arbitráže nehrozí

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková se po nástupu do funkce pustila do boje proti solárním baronům. Zejména kritizuje vyvádění prostředků ze státních subvencí neznámým firmám do zahraničí.

Domnívám se, že by podporu ze státního rozpočtu a státní subvence měly dostávat pouze firmy s jasnou vlastnickou strukturou. Tím by se ušetřilo významné množství finančních prostředků,… uvedla Vitásková pro portál euro.cz.

4.8.2015

Solární novinkyNový standard: Každý nový dům v Palo Alto musí mít solární elektrárnu a nabíječku pro elektromobily

Kalifornie je centrem moderních technologií a internetu v USA. Je také průkopníkem využívání obnovitelných zdrojů energie a elektromobility.

Město Palo Alto, které je centrem Sillicon Valley (Kalifornie), se rozhodl zavést podmínku, která vyžaduje při stavbě nových domů automaticky instalovat napájecí 240V stanice pro elektromobily v rámci každého domu. Stát Kalifornie navíc od roku 2013 vyžaduje, aby každý nový dům byl