Solární novinky

Vyplatí se postavit střešní solární elektrárnu i po skončení podpory?

Stavět solární panely na střechu rodinných domů pro zajištění vlastní spotřeby elektřiny se vyplatí i v příštím roce, přestože stát od ledna zastaví provozní podporu pro nové zdroje fotovoltaické elektřiny.

title=


Česká republika nebude od roku 2014 podporovat výrobu solární elektřiny. I tak se však instalace fotovoltaické elektrárny vyplatí. Ceny panelů a příchod technologie z nejrůznějších skladových zásob stále snižují investiční náklady.

Pokles cen technologie tak vykompenzuje zastavení státní podpory, vysvětluje Miroslav Calda ze společnosti Photon Energy, který je zároveň členem dozorčí rady České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO). Například při použítí technologie Solyndra se ceny pohybují až o 30-50% níže a návratnost je tak významně kratší, dodává Calda.

Nedostatek času na rozhodnutí

Do konce roku stát k tomu na podporu čisté energii nabízí při instalaci nové elektrárny takzvaný Zelený bonus o výši až 2,44 Kč za každou vyrobenou kilowatthodinu  –  takže i za elektřinu, kterou majitel sám spotřebuje. 

Pokud se podaří uvést střešní elektrárnu do provozu ještě letos, vrátí se majitelům investice do elektrárny zhruba za 8 let, při celkové životnosti elektrárny kolem 25 let. U plochých střech může být instalace elektrárny ještě výhodnější, na český trh se dostává levnější technologie z výprodejů skladových zásob.

Tato varianta je nepochybně nejvýhodnější a návratnost investice nejkratší, uvedl Miroslav Calda z Photon Energy. Podle něj ale domácnostem zbývá pro rozhodnutí o stavbě střešní elektrárny jen málo času. Výstavba a administrativa kolem připojení fotovoltaické elektrárny zabere nejméně deset týdnů, upozornil Calda.

Pojistka proti stoupajícím cenám elektřiny ze sítě

Hlavní finanční výhodou fotovoltaických elektráren je i do budoucna úspora na nákladech za energii. Pro majitele rodinných domků i podnikatele a firmy představuje výroba fotovoltaické elektrárny zároveň jakousi pojistku proti stoupajícím cenám elektřiny ze sítě. 

Cena elektřiny, kterou si vyrobíte sami, bude vždycky levnější než elektřina ze sítě. Čím více spotřebováváte vlastní elektřinu, tím více ušetříte, říká Miroslav Calda ze společnosti Photon Energy.

Při průměrné ceně elektřiny pro rodinný domek ve výši 4,50 koruny na kilowatthodinu a průměrné spotřebě pět megawatthodin ročně se návratnost bez státní podpory může pohybovat kolem 12 let, pokud rodina spotřebuje 70 procent elektřiny vyrobené vlastní elektrárnou. To vše při životnosti systému okolo 25 let.

Podle zástupců společnosti Photon Energy  se náklady na střešní solární elektrárnu o instalovaném výkonu pěti kilowattů se mohou pohybovat kolem 140 tisíc až 190 tisíc korun. Výška investice ale záleží také na tom, jestli je střecha domu rovná nebo zkosená a jak je dům orientován vůči světovým stranám. 

Při optimalizaci systému a automatizaci procesů v domácnosti se může návratnost ještě zkrátit. Pokud rodina nyní platí 4,50 Kč na kWh za elektřinu ze sítě, tak se úspora pohybuje okolo 14.000 Kč za rok. Při životnosti elektrárny 25 let se cena elektřiny z fotovoltaiky pohybuje průměrně okolo 1,60 Kč na kWh.

Datum: 6.1.2015 | Rubrika: Solární novinky

Zdroj: Solární novinky

O webu

Na našich webových stránkách naleznete nejrůznější informace věnované fotovoltaickým elektrárnám. Řekneme vám na jaké typy střech se dají solární panely nainstalovat a jaké jsou jejich výhody a nevýhody. Dozvíte se také něco o společnosti NWT, která se fotovoltaikou a obnovitelnými zdroji zabývá a ukážeme vám její reference. Prozradíme něco o rezidenčních instalacích, průmyslových instalacích nebo o méně známých ostrovních systémech.